Pieaugušo kompetenču novērtēšanas programmas pētījums

Ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu Latvijā turpinās Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Starptautiskais pieaugušo kompetenču novērtēšanas programmas pētījums (PIAAC). Sadarbojoties Izglītības un zinātnes ministrijai, Latvijas Universitātei un pētījumu centram SKDS, līdz 2023. gada pavasarim plānots iegūt 7700 iedzīvotāju atbildes. Pētījumā aicināts piedalīties ikviens Latvijas iedzīvotājs, kurš janvārī saņēmis uzaicinājuma vēstuli savā pastkastītē. Pētījuma norisei ir svarīgs ikviens uzrunātais respondents.
Latvijā pēta pieaugušo prasmes; respondenti saņem uzaicinājuma vēstuli
Ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu Latvijā turpinās Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Starptautiskais pieaugušo kompetenču novērtēšanas programmas pētījums (PIAAC). Sadarbojoties Izglītības un zinātnes ministrijai, Latvijas Universitātei un pētījumu centram SKDS, līdz 2023. gada pavasarim plānots iegūt 7700 iedzīvotāju atbildes. Pētījumā aicināts piedalīties ikviens Latvijas iedzīvotājs, kurš janvārī saņēmis uzaicinājuma vēstuli savā pastkastītē.
Pētījuma norisei ir svarīgs ikviens uzrunātais respondents
“Dalība pētījumā ir brīvprātīga, tomēr tieši jūsu iesaiste šajā starptautiskajā pētījumā ir ļoti svarīga, tāpēc neatsakiet dalību tajā. Katra izlasē iekļuvusī mājsaimniecība pārstāv vairākas citas sev līdzīgas mājsaimniecības. Jūsu atteikums rada risku, ka tiks iegūti nepilnīgi dati un var tikt izdarīti kļūdaini secinājumi par patieso situāciju Latvijā,” norādīts uzaicinājuma vēstulē, kas izlasē iekļautajiem respondentiem nosūtīta 2023. gada janvārī.
Pētījuma centra SKDS intervētāji ierodas pie tiem Latvijas iedzīvotājiem vecumā no 16 līdz 65 gadiem, kuri iekļauti pētījuma izlasē un saņēmuši uzaicinājuma vēstuli:
nodarbinātie, bezdarbnieki un pensionāri,
tie, kuri vēl mācās un tie, kuri jau sen beiguši skolu,
iedzīvotāji ar dažādu izglītību – gan tie, kuri ieguvuši universitātes diplomu, gan tie, kas izglītošanos pabeiguši zemākās pakāpēs.
Uzrunātie respondenti aicināti informēt par mājsaimniecības dalību, zvanot vai rakstot uz vēstulē norādīto kontaktinformāciju: +371 27741893, +371 27741903, +371 25000911, piaac@skds.lv.
Pētījumu veido aptaujas anketa, kuru aizpilda intervētājs, fiksējot dalībnieka atbildes, un uzdevumi, kurus dalībnieks veic patstāvīgi speciāli tam paredzētā planšetdatorā.
Pētījums pieaugušo prasmju attīstībai
OECD PIAAC pētījumā aplūko iedzīvotāju prasmes galvenajās informācijas apstrādes jomās, tostarp lasītpratībā, rēķinātpratībā un problēmu risināšanā. Tās ir prasmes, kas nepieciešamas veiksmīgai dalībai sabiedrības dzīvē, spējai iekļauties darba tirgū, parūpēties par sevi un saviem tuvajiem.
Pamatojoties uz OECD PIAAC rezultātiem, Latvija līdz ar vairāk nekā 40 pētījumā iesaistītajām valstīm varēs izstrādāt izglītības un apmācības programmas pieaugušajiem, lai palīdzētu apgūt trūkstošās prasmes.
Latvijā OECD PIAAC īsteno ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu projektā Nr. 8.3.6.1/16/I/001 „Dalība starptautiskos izglītības pētījumos”.
Uzziniet vairāk par OECD PIAAC
Izglītības un zinātnes ministrijas
Komunikācijas nodaļa
Seniori apgūst datorprasmes

Bezdarba riskam pakļauto personu apmācību

Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) organizē bezdarba riskam pakļauto personu apmācību (mūžizglītība) ar kuponu metodi un iespēju mācīties jebkurai nodarbinātai personai.
Apmācības mērķis ir veicināt bezdarba riskam pakļauto personu nepārtrauktu zināšanu un prasmju pilnveidošanu, paaugstinot to konkurētspēju darba tirgū.
Pasākuma mērķa grupa:
- Nodarbinātā persona vai pašnodarbinātais, kurš sasniedzis 50 gadu vecumu;
- Nodarbinātā persona vai pašnodarbinātais, kuram ir darba tirgus prasībām nepietiekama izglītība vai prasmes;
- Nodarbinātā persona vai pašnodarbinātais, kuram noteikta invaliditāte, vai prognozējama invaliditāte, vai persona pēc pārejošas darbnespējas, kas nepārtraukti ilgusi vismaz četrus mēnešus.
Par mums. Struktūra Nodarbinātības valsts aģentūras struktūra; Darbības jomas Nodarbinātības valsts aģentūra īsteno valsts politiku bezdarba samazināšanas un bezdarbnieku, darba meklētāju un bezdarba riskam pakļauto personu atbalsta jomā; Vadība Nodarbinātības valsts aģentūras direktore; Publikācijas un pārskati Publiskie gada pārskati www.nva.gov.lv |
Pasākuma ietvaros informējam, ka Aizkraukles novada Interešu izglītības centrs piedāvā pieteikties šādās neformālās izglītības programmās:
- 6aK_M - Valsts valoda – pamata līmeņa 2. pakāpe (A2)
- 7aK_M - Valsts valoda – vidējā līmeņa 1. pakāpe (B1)
- 68K_M - Angļu valoda (ar priekšzināšanām)(Elementary)
Labdarības koncerts

Gaidām visus Aizkraukles kultūras centrā 28.novembrī plkst.18.00 uz labdarības koncertu.
Piedalās: Aizkraukles Profesionālā vidusskola , Aizkraukles Novada Interešu Izglītības Centrs , P.Barisona Aizkraukles Mūzikas skola , Seces kultūras nams .
Klausīsimies jauniešu priekšnesumus un iepazīsim sadraudzības pilsētu Slavutiču.
Pasākuma laikā būs iespējams iegādāties Aizkraukles Profesionālās vidusskolas audzēkņu veidotos darbus.
Visi iegūtie līdzekļi tiks ziedoti Slavutičas iedzīvotājiem.
"Padomi kā dzīvot ilgi un laimīgi"
Pievienojies angļu valodas grupai

Ādas auskaru meistarklase
Seminārs "PIEAUGUŠO IZGLĪTĪBAS NOZĪME NOVADA ATTĪSTĪBAI".
"Labākā poza fotogrāfijā"
Seminārs “PIEAUGUŠO IZGLĪTĪBAS NOZĪME NOVADA ATTĪSTĪBAI”
Pieteikuma forma semināram: https://ieej.lv/aizkraukle_seminars
Nosaukums: Pieaugušo izglītības nozīme novada attīstībai
Mērķis: Pilnveidot zināšanas un veicināt izpratni par pieaugušo izglītības nozīmi novada attīstībai.
Uzdevums: Aktualizēt zināšanas par pieaugušo izglītības veicināšanu, iepazīstoties un analizējot Latvijas novadu un citu valstu pieredzi. Radīt idejas efektīvai sadarbībai starp dažādiem ar pieaugušo izglītību saistītiem profesionāļiem un iestādēm, lai veicinātu lielāku pieaugušo iesaisti pieaugušo izglītībā.
Norises laiks: 4. augusts no plkst.10.00 – 14.00
Norises vieta: Aizkraukles novada Interešu izglītības centrs, Spīdolas iela 11
Mērķauditorija: Pašvaldības speciālisti darbā ar pieaugušo izglītību, pieaugušo izglītotāji, attīstības nodaļas pārstāvji, bibliotekāri, nevalstisko organizāciju, Izglītības pārvaldes, Kultūras pārvaldes pārstāvji un citi interesenti.
Izsniedzamais dokuments: Apliecība par neformālās programmas apguvi (4h).
Semināru vadīs: LPIA padomes priekšsēdētāja, Mg.org.psych., andragoģe, sistēmiskā konsultante Iluta Krūmiņa.
Programmas tēmas:
1. Pieaugušo izglītības veicināšanas nozīme Latvijā reģionu un pašvaldību līmenī.
2. MSAE projektā iepazītā Baltijas valstu pieredze veiksmīgas pieaugušo izglītības īstenošanā pašvaldību un valsts līmenī.
3. Ideju laboratorija – pieaugušo izglītības sistēmas izveide Aizkraukles novadā.
Seminārs notiek sadarbībā ar Latvijas Pieaugušo izglītības apvienību un Erasmus + projekta atbalstu “Pašvaldības atbalsta pieaugušo izglītību”.
Nākamā pieteikšanās kārta mācībām pieaugušajiem sāksies 2. augustā

Šī gada 2. augustā sāksies pieteikšanās mācībām Eiropas Savienības (ES) fondu pieaugušo izglītības projekta “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide” 8. kārtā. Mācībām īpaši aicināti pieteikties sociālā riska grupu nodarbinātie ar zemu vai darba tirgum nepietiekamu izglītības līmeni, lai izmantotu iespēju iegūt profesiju vai uzlabot savas digitālās prasmes.
Pieteikties mācībām varēs līdz 2022. gada 31. augustam, aizpildot pieteikumu mājaslapā www.macibaspieaugusajiem.lv. Kā iepriekšējās kārtās, arī šajā pieteikties izglītības programmām varēs strādājoši un pašnodarbināti iedzīvotāji vecumā no 25 gadiem ar pabeigtu vai nepabeigtu izglītību, jaunie vecāki, kas atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā un ir saglabājuši darba attiecības, kā arī strādājošie pensionāri. Īpaši aicināti pieteikties sociālā riska grupu nodarbinātie ar zemu vai darba tirgum nepietiekamu izglītības līmeni.
Piedāvātās izglītības programmas
Kopumā astotajā pieteikšanās kārtā tiks piedāvātas 43 izglītības programmas, no tām 38 profesionālās tālākizglītības programmas ar iespēju iegūt kādu no 20 piedāvātajām kvalifikācijām, 4 profesionālās pilnveides izglītības programmas, kā arī 1 studiju kurss digitālo pamata prasmju apguvei (DigComp pamatlīmenis 1).
Iespēja apgūt profesionālās tālākizglītības programmas, kuru noslēgumā var saņemt kvalifikācijas apliecību un iegūt profesiju, projekta ietvaros šajā kārtā tiks piedāvāta pēdējo reizi.
Atbalsts reģionālajai mobilitātei
Šajā mācību kārtā mācības galvenokārt tiks īstenotas klātienē. Savukārt, lai nodrošinātu izglītības piedāvājuma reģionālo pārklājumu, mācību dalībniekiem būs iespēja saņemt ceļa izdevumu kompensāciju uz prakses vietu un atpakaļ. Savukārt nodarbinātajiem, kuri pārstāv mājsaimniecību, kurai ir piešķirts maznodrošinātas vai trūcīgas mājsaimniecības statuss, projekta ietvaros būs pieejams atbalsts reģionālajai mobilitātei.
Katrs strādājošais projekta laikā mācīties var divas reizes neatkarīgi no pieteikšanās kārtu skaita, taču jāņem vērā, ka vienlaicīgi iespējams mācīties tikai vienā izglītības programmā. Atšķirībā no iepriekšējām kārtām, 8. mācību kārtā katrs mācību dalībnieks varēs pieteikties tikai vienai izglītības programmai.
Līdzmaksājums par mācībām 5 - 10% apmērā
Arī šajā kārtā mācību izmaksas 95% apmērā profesionālās tālākizglītības programmas apguvei, kas dod iespēju iegūt profesiju, sedz ES fondi un valsts, savukārt strādājošā līdzmaksājums ir 5%. Savukārt profesionālās pilnveides izglītības programmās un studiju kursā ES fondi un valsts sedz 90% apmērā, un strādājošā līdzmaksājums ir 10%. Personām no trūcīgām vai maznodrošinātām mājsaimniecībām, kas ir darba attiecībās, mācības ir bez maksas.
Apstiprināto mācību programmu saraksts būs pieejams publiski mājaslapā www.macibaspieaugusajiem.lv vienlaikus ar 8. kārtas izsludināšanu. Aicinām sekot informācijai Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) sociālajos tīklos Facebook, Twitter un Draugiem.
ES fondu pieaugušo izglītības projektu “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide” īsteno VIAA, lai novērstu darbaspēka kvalifikācijas neatbilstību darba tirgus pieprasījumam un veicinātu gan strādājošo konkurētspēju, gan darba produktivitātes pieaugumu. Projektu finansē Eiropas Sociālais fonds un Latvijas valsts, ieguldot tajā vairāk nekā 45 miljonus eiro. Kopumā projektā līdz 2023. gadam plānots mācībās iesaistīt 87 tūkstošus nodarbināto.
10. Baltijas valstu vasaras skola
Jāņu ielīgošana