Jaunieši tiekas ar Preiļu metālmākslinieku
Jauniešu dienu laikā Pļaviņās Aizkraukles novada jaunieši tikās ar Preiļu metālmākslinieku Aleksandru Nesterjuku – “Moto&Metal art gallery “Nester Custom”” īpašnieku, kurš no lietotām automašīnu detaļām rada oriģinālus metāla dizaina objektus.
Īstenojot Eiropas Solidaritātes projektu Nr. 2023-1-LV02-ESC30-SOL-000146261 “Ko sēsi, to pļausi!”, viena no būtiskākajām tēmām, par ko projektā tiek runāts un aicināts diskutēt, ir ilgtspējība. Redzot, ka sabiedrībā ir radies maldinošs priekšstats par to, ka “domāt zaļi” un “dzīvot ilgtspējīgi” nozīmē tikai iepirkties lietoto preču veikalā un maksimāli no daudz kā atteikties, projekta darba grupa pieņēma lēmuma lauzt šo stereotipu un parādīt, ka ilgtspējības jēdziens ir daudz plašāks. Šoreiz tā bija radoši tehniskā joma, metināšanas māksla ar “DIY” jeb “do it yourself” (dari to pats) aktivitāti, lai caur neformālās izglītības formu – mācīties, darot pašiem, ieinteresētu izzināt tehniskās zinātnes un ieraudzītu plašo iespēju piedāvājumu savas karjeras mērķtiecīgai veidošanai.
Aleksandra sirdslieta ir auto un moto remonts, kas kļuvis par dzīvesveidu. Bez speciālas izglītības mākslā, ļaujoties mērķtiecīgam darbam un nepārtrauktai profesionālajai attīstībai, viņš atrada radošumu savā profesijā – autortehnikā ar metināšanas un dažādu stiprinājumu palīdzību mākslinieks veido stabilas metāla skulptūras un unikālas dizaina mēbeles no dažādām jau nederīgām auto un cita veida detaļām. Katrai skulptūrai ir ne tikai dekoratīva, bet bieži vien arī praktiska funkcija. Katrs darbs ir veidots ar lielu rūpību un mīlestību, ar vēstījumu skatītājam. Dažus darbus mākslinieks bija atvedis līdzi.
Sarunas laikā Aleksandrs dalījās ar savu dzīvesstāstu un mākslas nozīmi viņa dzīvē, uzsverot, ka skulptūru un dizaina mēbeļu veidošanas pamatā ir jau reiz citur izmantotās detaļas, kas ir kļuvušas nederīgas, bet perfekti der mākslas radīšanai. Aleksandrs rada mākslu ar pievienoto vērtību – viņa veidotie mākslas darbi ir videi draudzīgas un ilgtspējīgas domāšanas un ilgtspējīgas uzņēmējdarbības piemērs. Mākslinieks arī vadīja metināšanas meistarklasi jauniešiem, kurā no dažādām metāla skrūvītēm, stienīšiem un citām sīkām detaļām varēja izveidot savu atslēgu piekariņu gan cilvēciņa formā, gan dažādos plaukstas atveidos.
Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus un viedokli un ne obligāti Eiropas Savienības, Eiropas Komisijas vai Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras viedokli, kuras nav atbildīgas par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.
Līga Kriškijāne, jaunatnes lietu speciāliste
“Ko sēsi, to pļausi!”
Aizkraukles novada Jauniešu domes pārstāvji kopā ar domubiedriem īsteno Eiropas Solidaritātes korpusa projektu “Ko sēsi, to pļausi!”
Aizkraukles novada pašvaldība ir noslēgusi līgumu ar Jaunatnes starptautisko programmu aģentūru par Eiropas Solidaritātes projekta Nr. 2023-1-LV02-ESC30-SOL-000146261 “Ko sēsi, to pļausi!” īstenošanu no šī gada 1.jūnija līdz 2024.gada 29.februārim. Projekts tiek īstenots ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu.
Projekta darba grupa, kuras sastāvā ir pieci Aizkraukles novada jaunieši kopā ar domubiedriem un sadarbībā ar Aizkraukles novada Interešu izglītības centru, ir uzrakstījuši Solidaritātes projektu, kura mērķis ir sniegt atbalstu jauniešu dzīves un karjeras izaugsmei nepieciešamo prasmju attīstīšanai caur neformālās izglītības metodēm, pētot un izzinot, kā arī izglītojot vienaudžus un sabiedrību kopumā par vides un ekoloģijas, kā arī ilgtspējības tēmu.
Projekta idejas pamatā ir turpināt iesākto ceļu un attīstīt gan jauniešu garāžas teriotoriju kā drošu neformālu pulcēšanās vietu dažādām paaudzēm, tādējādi veicinot šo paaudžu sadarbību un prasmju pārmantošanu, gan arī veicinātu Aizkraukles novada iedzīvotāju vēlmi izzināt, kā pieņemt ilgtspējīgākus lēmumus.
Solidaritātes projekta īstenošanai piešķirtais finansējums ir 6021,00 eiro.
Projekta tiešā mērķauditorija ir Aizkraukles novada jaunieši, vecumā no 13 līdz 25 gadiem ar ierobežotām iespējām, piemēram, jaunieši no lauku reģioniem, jaunieši ar mācību traucējumiem, ekonomiskiem šķēršļiem u.c.. Projekta netiešā mērķauditorija ir ikviens, kuram ir saistošas projekta īstenotāju izvēlētās projekta tēmas.
Projekta īstenošanas laikā plānotās aktivitātes ir sarunu/diskusiju pārgājieni jauniešiem, sarunas ar dažādu profesiju pārstāvjiem, diskusijas par vides un ilgtspējības tēmu, velo braucieni un dažādas radošās aktivitātes. Projekta “Ko sēsi, to pļausi!” pirmā aktivitāte bija sarunu, diskusiju pārgājiens, kurš norisinājās šī gada 29.jūnijā, Skrīveros, kuras mērķis bija izzināt vai Aizkraukles novads un tā uzņēmēji ikdienā pievērš uzmanību videi draudzīgas saimniekošanas attīstīšanai. Jauniešu grupa satikās jauniešu telpās un devās izlūkot, vai un kādā veidā ilgstpējība slēpjas uzņēmumā “Radada”, Skrīveru bibliotēkā, atkritumu šķirošanas punktā un “Skrīveru mājas saldējumjā”. Jauniešu grupai bija iespēja izzināt Skrīveru pagasta divu uzņēmumu stratēģisku darbību, lai uzņēmuma darbība būtu balstīta tieši videi draudzīgākā saimniekošanā un ilgstspējīgāku lēmumu pieņemšanā.
Īstenojot šo projektu tiek veicināta sabiedrības izpratne par solidaritāti, indivīda līdzdalības lomu kopienas dzīves kvalitātes uzlabošanā, pilsoniskuma stiprināšanā un vienlīdzīgu iespēju radīšanā, īpašu uzmanību pievēršot ilgtspējības jēdziena izpratnes veidošanai.
Projektu finansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus un viedokli, un ne obligāti Eiropas Savienības, Eiropas Komisijas vai Jaunatnes starptautisko
programmu aģentūras viedokli, kuras nav atbildīgas par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.
Foto /sakums/jauniesi/gallery/params/group/245227/#slice1842643